Skip to content ↓

Staff List

Teaching Staff
 
Non-Teaching Staff
 

Headmaster

Mr Jonathan Brough
BEd (Hons), MA, NPQH, FCollT
Microsoft Certified Educator,
Raspberry Pi Certified Educator

   

Deputy Head

Mr Paul Swinden
MA, BA (Hons), DipABRSM, LRSM, ATCL

   

Head of Lower School

Miss Katy Pickford
BEd (Hons)

   

Head of Middle School

Mr Roland Devitt
MA (Hons), QTS

   

Head of Upper School

Mr Stuart Harris
BEd (Hons)
   
Staff CPD Co-ordinator Mr Andy Thwaite
BA (Hons) PgDip QTS
   
Head of PSHEE Mrs Sarah Moy
BA (Hons), PGCE
   
Head of Co-Curriculum 

Mr Alex Jarrett

BA (Hons), PGCE

   
       

Form VI F

Mr John Fitzgerald
BEd (Hons)
Raspberry Pi Certified Educator

Head of Computing

 

Form VI J

Mr Alex Jarrett

BA (Hons), PGCE

 

 

Form VI M

Ms Georgia McNaught
BA (Hons), GTP

 

 

Form V M

Mrs Sarah Moy
BA (Hons), PGCE

   

Form V R

Mrs Leanda Reeves
BA (Hons), PGCE, Dip Translation

Head of English

 

Form V S

Mr Oliver Stubbings

BA, PGCE

 

 

Form IV D

Mr Roland Devitt
MA (Hons), QTS

Head of Mathematics
Heron House Master

 

Form IV P

Mrs Victoria Prince

B Ed (Hons)

   

Form IV S

Mrs Janet Simpson
MA (Hons), PGCE

More Able and Talented Coordinator

 

Form III B

Mrs Ana Barnes
BA (Hons), PGCE

Head of History

 

Form III H

Miss Ellie Humphreys
BSc(Hons), PGCE

Mallard House Mistress

 

Form III M

Mr Richard Morris
BA, PGCE

Head of Geography

 

Form II B

Miss Olivia Bland

BA (Hons), PGCE

   

Form II G

Mrs Claire Gilbert
BA (Hons), PGCE

 

 

Form II V

Mrs Luisa Vilar
MA (Hons), PGCE

Swan House Mistress

 

Form I C

Mrs Emily Cleveland
BA (Hons), PGCE

 

 

Form I L

Mrs Sheila Lucas

B Ed (Hons)

 

 

Form I R

Miss Holly Rakison
BSc (Hons), PGCE

Head of RPE

 

Reception A

Mrs Rachel Arnold
MA, PGCE

   

Reception F

Mr James Ford
BA (Hons), PGCE

Kingfisher House Master

 

Reception S

Mrs Sarah Sinclair
BA (Hons), PGCE
   

 

Ms Francesca Chalmers
BEd (Hons)

Head of Art and DT

 
 

Miss Colette Barclay
MA, PGCE, M Ed

Mathematics and Humanities Teacher

 
 

Mrs Jessica Sykes
BEd (Hons)

Head of Science                        KS1 and KS2 Teacher

 

Sports

Mr Alex Jarrett

BA (Hons), PGCE

Mrs Amelia Martel
BA (Hons) PGCE

Mr Steve Gale and Sports Coaches supplied by SG Sports

Mr Manuel Santos
MA, BA (Hons)

Ms Nicola Brisley
British Gymnastics Cert

Mrs Annabel Cruickshanks
BSc, GTP

Mr Ben Hatton

BA, PGCE

Mr Louis Bragg

BA (Hons), PGCE

Mr Oliver Stubbings

BA, PGCE

Ms Georgia McNaught
BA (Hons), GTP

Mr Rodrigo Espinoza

BEd (Hons)

Miss Molly Wells

 

Director of Sport

 

Deputy Director of Sport

 

Learning Support

Mrs Nesty Boyd
Dip SEN/Dyslexia

Mrs Beth Gilbey
BEd (Hons)

Mrs Carla McCall

BA, BSc (OT) (Hons); Post Graduate Certificate in Sensory Integration

Mrs June Nunn
B Ed

Mr Ashley Bates

BA (Hons)

Head of Learning Support

 

French

Mme Madeleine Sakrouge
BA (Hons), DipEd

Mme Isabel Gwyther
BA (Hons), PGCE

Head of Latin
  
Head of Modern Foreign Languages (MFL)

 

Spanish

Sra Teresa Martinez-Arteaga

BA, MA

Sr Aritz Jauregui

BA, PGCE, Graduate Certificate in Spanish Language Teaching

 

 

Singing & Music

Mr Andy Thwaite
BA (Hons) PgDip QTS

Head of Arts Faculty

 

Reception Teaching Assistants

Mrs Theresa Hawkins

BA (Hons), MSc

Mrs Katharine Geary
Dip Child Dev & Early Childhood Educ, HNC

Miss Ella Riley
BSc & EYTS

 

 

 

 

 

Form I Teaching Assistants

Mrs Ginny Houstoun

Mr Thomas Mann

MA

Mrs Karen Jones
NVQ3 Supporting Teaching & Learning

Lead Classroom Assistant

 

Form II Teaching Assistants

Miss Jacquie Campbell
Montessori Diploma

Mrs Amanda Few
NVQ Teaching and Learning

Mrs Avril Walmsley 
NNEB

Mrs Leanne Kwiecinski

BA (Hons)

   

Forms III-VI Teaching Assistants

Mrs Leonie Bannister
NVQ Teaching and Learning

Mrs Kate David
BEd (Hons)

Ms Maria Jeczen

BA (Hons)

Sr Aritz Jauregui

Mrs Tors Brett

Mrs Irene Vincent

   

Piano & Recorder

Miss Henrietta Ridgeon
BMus (Hons)

   

Piano, Clarinet & Saxophone

Mr George Philips
BMus (Hons)

   

Piano/Cello

Mr Leo Melvin

BMus

   

Piano

Mr Paul Tucker

MA

   

Drums

Mr Barry Allan
BMus (Hons)

   

Guitar & Trumpet

Mr James Tucker
BA (Hons)

   

Brass

Mr Ed Philips
BMus (Hons)

   

Ballet

Ms Laura Snowball
RBS,TTC,Dip,ARAD,CB,NB,AISTD

   

Chess

Mr Tony Niccoli
MA, BSc, BCF Arbiter

   

Karate

Sensei Matt Jardine
3rd Dan Black Belt