Staff List

Senior Leadership

Headmaster

Mr Simon Gould

BA (Hons), QTS

 

Deputy Head

Mr Paul Swinden
MA, BA (Hons), DipABRSM, LRSM, ATCL

 

Head of Lower School

Miss Katy Pickford
BEd (Hons)

 

Head of Middle School

Mr Roland Devitt
MA (Hons), QTS

 

 

Head of Upper School

Mrs Sarah Moy

BA (Hons), PGCE

 

Head of 11+ Transfer

Mrs Leanda Reeves

BA (Hons), PGCE, Dip Translation

 

Staff CPD Co-ordinator

Mr Andy Thwaite
BA (Hons) PgDip QTS
 

Head of Nursery School

Mrs Daisy Robertson

BA (Hons), QTS

 

Teaching Staff

Form VI F

Mr John Fitzgerald
BEd (Hons)
Raspberry Pi Certified Educator

Head of Computing

Swan House Coordinator

Form VI M

Ms Georgia McNaught
BA (Hons), GTP

Head of PSHEE

Deputy Head of Sport

Form VI R

Mrs Leanda Reeves

BA (Hons), PGCE, Dip Translation

Head of 11+ Transfer

Form V M

Mrs Sarah Moy
BA (Hons), PGCE

 

Form V JS

Mrs Janet Simpson

MA (Hons), PGCE

More Able and Talented Coordinator

Form V P

Mrs Sue Powell

BEd (Hons)

 

Form IV J

Mrs Jessica Sykes
BEd (Hons)

 

Head of Science 

Kingfisher House Coordinator       

Form IV M

Mr Michael Shore
BMus, PGCE, LRAM

 

Form IV R

Mr Richard Morris
BA, PGCE

Head of Geography

Form III H

Miss Ellie Humphreys
BSc (Hons), PGCE

Mallard House Coordinator

Form III L

Mr Lee Parry
MA, PGCE

 

Form III P

Miss Izzy Proby
MA, PGCE
Head of Mathematics

Form II B

Miss Olivia Bland
BA (Hons), PGCE

Head of History

Form II G

Mrs Claire Gilbert
BA (Hons), PGCE

 

Form II V

Mrs Luisa Vilar
MA (Hons), PGCE

Phonics Coordinator

Form I B

Mr Ashley Bates

BA (Hons), QTS

 

Form I C

Mrs Emily Cleveland
BA (Hons), PGCE

Head of English

Form I L

Mrs Sheila Lucas
B Ed (Hons)

Heron House Coordinator

Reception D

Miss Joanna Dunbar
BA, PGCE

 

Reception L

Miss Lucy Southwood

B A(Hons), PGCE

 

Reception S

 

Mrs Sarah Sinclair
BA (Hons), PGCE
 

Lower School Teachers

Miss Katy Pickford

BEd (Hons)

 

Mrs Helen Bruton

BEd (Hons)

 

Middle School Teachers

Mr Roland Devitt

MA (Hons), QTS

 
Miss Colette Barclay
MA, PGCE, M Ed
Mathematics and Humanities Teacher

Upper School Teachers

Mr Paul Swinden

BA, MA (Hons), DipABRSM, LRSM, ATCL

 

Mr Stuart Harris

BEd (Hons), PGCE

 

Sports

Mr Louis Bragg
BA (Hons), PGCE

Head of Sport

Head of Football

Ms Georgia McNaught
BA (Hons) GTP
Deputy Head of Sport
Ms Nicola Brisley
British Gymnastics Cert
Sports Teacher
Mrs Annabel Cruickshanks
BSc, GTP
Head of Athletics
Mr Ben Hatton
BA, PGCE

Head of Rugby

Mr Oliver Stubbings
BA, PGCE

Head of Cricket

Head of RPE

Mr Rodrigo Espinoza
BEd (Hons)

Teaching Assistant

Spanish Teacher

Mr Sam Reeves Sports Assistant
Mr Henry Routledge Sports Assistant

Ballet

Ms Laura Snowball
RBS,TTC,Dip,ARAD,CB,NB,AISTD
 

Chess

Mr Tony Niccoli

MA, BSc, BCF Arbiter

 

Karate

Sensei Meli

3rd  Dan Black Belt

 

Arts Faculty

Mr Andy Thwaite

BA (Hons), PgDip, QTS

Head of Arts Faculty

Ms Francesca Chalmers

BEd (Hons)

Head of Art and DT
Mrs Tors Brett Arts Faculty Assistant
Mrs Suzie Skipper Arts Faculty Assistant

Learning Support

Mrs Nesty Boyd
Dip SEN/Dyslexia

Mrs Beth Gilbey
BEd (Hons)

Mrs June Nunn
B Ed

Miss Laura Parkin-Brown

BSc, PgCert

Miss Lorna Campbell

BSc (Hons)

Head of Learning Support

Modern Foreign Languages

Mme Madeleine Sakrouge

BA (Hons), DipEd

Head of Latin

French and Latin Teacher

Mme Lucy Bucchaus

PGCE

French Teacher

Sra Teresa Martinez-Arteaga

BA, MA

Spanish Teacher

Sr Aritz Jauregui

BA, PGCE, Graduate Cert in Spanish Language Teaching

Spanish Teacher

Reception Teaching Assistants

Mrs Theresa Hawkins
BA (Hons), MSc

Mrs Katharine Geary
Dip Child Dev & Early Childhood Educ, HNC

Mrs Avril Walmsley

NNEB

Miss Megan Roberts

BA

 

 

 

 

Form I Teaching Assistants

Mrs Ginny Houstoun

Mr Thomas Mann
MA

Mrs Karen Jones
NVQ3 Supporting Teaching & Learning

Lead Classroom Assistant

Form II Teaching Assistants

Miss Jacquie Campbell
Montessori Diploma

Mrs Amanda Few
NVQ Teaching and Learning

Mrs Leanne Kwiecinski
BA (Hons)

Miss Annie Le Grice

 

Forms III-VI Teaching Assistants

Mrs Leonie Bannister
NVQ Teaching and Learning

Mrs Kate David
BEd (Hons)

Ms Maria Jeczen

BA (Hons)

Sr Aritz Jauregui

BA, PGCE

 

Tea Club Assistants

Mrs Ella Haladuda

Ms Karen Wilson

 

Piano & Recorder

Miss Henrietta Ridgeon
BMus (Hons)

 

Piano, Clarinet & Saxophone

Mr George Philips
BMus (Hons)

 

Piano/Cello

Mr Leo Melvin
BMus

 

Piano

Mr Paul Tucker
MA

 

Drums

Mr Barry Allan
BMus (Hons)

 

Guitar & Trumpet

Mr James Tucker
BA (Hons)

 

Brass

Mr Adam Stockbridge
BMus (Hons)

 

Non-Teaching Staff

Principal

Mrs Fiona Goulden

Development Director

Mr Chris Kraft

School Secretary and Head's PA

Mrs Christina Costanzo

Admissions Registrar

Mrs Fiona Driver

Financial Controller

Mrs Jade Fletcher

Principal’s Administrative Assistant

Mrs Amelia Martel

Human Resources

Miss Georgie Driver

Receptionists

Mrs Jenny Harrison

Mrs Jane Greig

Head of Media and Computing Resources

Mr Matt Curtis

Caretaker

Mr Hamdane Bouzid

Catering

Connect